Obuv

Chlapecké kopačky Adidas

Chlapecké kopačky Adidas X v růžovém provedení.  Syntetický svršek, který se přizpůsobí noze.  Měkká podšívka.  Pro rekreační hry ve sportovní hale.  Tváří řady adidas X je Mohammed Salah, který hrdě stoupá na hřiště v botách adidas X.

Více info Cena
Dámská kotníková obuv

Dámská kotníková obuv v černém provedení.

Více info Cena
Makia Province Boot M-9 černé M90045_996-9

Tato pevná kožená bota s přírodní gumovou podrážkou zapouzdřuje nadčasovost.

Více info Cena
Dámské žabky Loap

Dámské žabky LOAP jsou elegantní, pohodlné a velmi lehké. 

Více info Cena
Converse Chuck Taylor As Split Upper bílé 168898C

Tenisky Converse Chuck Taylor All star. Klasické tenisky Converse. Plátěné tenisky mají na jazyku a na patě nápis "all star". Best seller a suverénně nejoblíbenější model tenisek v celé Střední Evropě. Těmito teniskami nic nezkazíte a i když jsou určeny na léto, najdou se lidé, kteří je nosí celoročně! Materiál svršku: Textil Materiál podrážky: Guma Branding: Nápis Converse All Star na jazyku a na patě tenisky.

Více info Cena
Dr. Martens 101 Smooth Leather Lace Up Boots-11 černé DM26230001-11

The 1460 is the original Dr. Martens 8-eye boot. Its recognizable DNA looks like this: 8 eyes, classic Dr. Martens Smooth leather, grooved sides, yellow stitching, and a comfortable, air-cushioned sole. The only difference here? A narrower design for women. Original Dr. Martens 8-eye boot, but built for a woman's foot Built on the iconic Dr. Martens air-cushioned sole, which is oil and fat resistant, with good abrasion and slip resistance Use Wonder Balsam to keep your boots clean, protect the leather, and keep it soft and supple Upper: 100% Leather Lining: 75% Textile, 25% Leather Sole: 100% PVC Material Durable and famously stiff to start, our Smooth Leather can be polished to a dapper shine or artfully scuffed-up depending on your preference. Care Instructions Clean away dirt using a damp cloth and allow to dry, then apply Dr.Martens Wonder Balsam, Neutral or coloured wax polish as appropriate, using a Dr.Martens shoe brush, (Neutral can be applied to all colours). Allow to dry, then buff vigorously to desired shine using a second clean Dr.Martens shoe brush. (We advise to use 2 brushes per colour, one to add the polish and the second, clean dry brush, to buff up the leather for the best results). Construction This is a Goodyear-welted product. The upper and sole are heat-sealed and sewn together, not merely glued like many footwear constructions. Dr. Martens’ appeal to people who have their own individual style but share a united spirit – authentic characters who stand for something. People who possess a proud sense of self- expression. People who are different. On a stylistic level, Dr. Martens’ simple silhouettes allows their wearers to adopt the boots and shoes as part of their own individual and very distinctive style; on a practical level, their famous durability and comfort make them ideal for the unforgiving world of gigs and street fashion; and then finally on an emotional level, they are a badge of attitude and empowerment. However, it wasn’t always this way: Dr. Martens were originally a modest work-wear boot that was even sold as a gardening shoe at one stage. So, how did this utilitarian boot transform into one of the most culturally relevant brands of the modern era?

Více info Cena

Nejhledanější